2011 Elections
Precincts Reporting 87 of 87 = 100.00%
UNITED STATES HOUSE OF REPRESENTATIVES 2ND CONGRESSIONAL DISTRICT
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

John J. Duncan, Jr. REP
517.00 100.00%
7587.00 100.00%
4286.00 100.00%
12390.00 100.00%
Cast Votes
517.00 90.07%
7587.00 86.95%
4286.00 85.74%
12390.00 86.65%
TENNESSEE SENATE 6TH SENATORIAL DISTRICT
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

Becky Duncan Massey REP
191.00 100.00%
3321.00 100.00%
2045.00 100.00%
5557.00 100.00%
Cast Votes
191.00 90.52%
3321.00 85.68%
2045.00 84.26%
5557.00 85.31%
TENNESSEE HOUSE OF REPRESENTATIVES 13TH REPRESENTATIVE DISTRICT
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

Eddie Smith REP
94.00 100.00%
695.00 100.00%
634.00 100.00%
1423.00 100.00%
Cast Votes
94.00 92.16%
695.00 84.24%
634.00 81.18%
1423.00 83.31%
TENNESSEE HOUSE OF REPRESENTATIVES 14TH REPRESENTATIVE DISTRICT
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

Jason Zachary REP
65.00 100.00%
2359.00 100.00%
804.00 100.00%
3228.00 100.00%
Cast Votes
65.00 91.55%
2359.00 87.99%
804.00 89.04%
3228.00 88.32%
TENNESSEE HOUSE OF REPRESENTATIVES 15TH REPRESENTATIVE DISTRICT
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

No Candidate Filed (W)
0.00 0.00%
0.00 0.00%
0.00 0.00%
0.00 0.00%
Cast Votes
0.00 0.00%
0.00 0.00%
0.00 0.00%
0.00 0.00%
TENNESSEE HOUSE OF REPRESENTATIVES 16TH REPRESENTATIVE DISTRICT
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

Bill Dunn REP
83.00 100.00%
843.00 100.00%
594.00 100.00%
1520.00 100.00%
Cast Votes
83.00 91.21%
843.00 87.90%
594.00 91.38%
1520.00 89.41%
TENNESSEE HOUSE OF REPRESENTATIVES 18TH REPRESENTATIVE DISTRICT
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

James Corcoran REP
25.00 19.38%
509.00 24.57%
322.00 27.17%
856.00 25.28%
Martin Daniel REP
51.00 39.53%
829.00 40.01%
434.00 36.62%
1314.00 38.81%
Bryan Dodson REP
4.00 3.10%
122.00 5.89%
126.00 10.63%
252.00 7.44%
Steve Hall REP
49.00 37.98%
612.00 29.54%
303.00 25.57%
964.00 28.47%
Cast Votes
129.00 97.73%
2072.00 97.14%
1185.00 98.01%
3386.00 97.47%
TENNESSEE HOUSE OF REPRESENTATIVES 19TH REPRESENTATIVE DISTRICT
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

Harry Brooks REP
62.00 100.00%
735.00 100.00%
611.00 100.00%
1408.00 100.00%
Cast Votes
62.00 91.18%
735.00 88.77%
611.00 88.29%
1408.00 88.66%
TENNESSEE HOUSE OF REPRESENTATIVES 89TH REPRESENTATIVE DISTRICT
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

Roger Kane REP
74.00 100.00%
904.00 100.00%
456.00 100.00%
1434.00 100.00%
Cast Votes
74.00 88.10%
904.00 88.11%
456.00 88.20%
1434.00 88.14%
UNITED STATES HOUSE OF REPRESENTATIVES 2ND CONGRESSIONAL DISTRICT
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

Stuart Starr DEM
179.00 100.00%
2981.00 100.00%
2474.00 100.00%
5634.00 100.00%
Cast Votes
179.00 78.85%
2981.00 83.81%
2474.00 83.50%
5634.00 83.50%
TENNESSEE SENATE 6TH SENATORIAL DISTRICT
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

No Candidate Filed (W)
0.00 0.00%
0.00 0.00%
0.00 0.00%
0.00 0.00%
Cast Votes
0.00 0.00%
0.00 0.00%
0.00 0.00%
0.00 0.00%
TENNESSEE HOUSE OF REPRESENTATIVES 13TH REPRESENTATIVE DISTRICT
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

Gloria Johnson DEM
52.00 100.00%
698.00 100.00%
888.00 100.00%
1638.00 100.00%
Cast Votes
52.00 94.55%
698.00 96.94%
888.00 95.59%
1638.00 96.13%
TENNESSEE HOUSE OF REPRESENTATIVES 14TH REPRESENTATIVE DISTRICT
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

Scott Hacker DEM
15.00 100.00%
575.00 100.00%
301.00 100.00%
891.00 100.00%
Cast Votes
15.00 83.33%
575.00 89.29%
301.00 86.74%
891.00 88.31%
TENNESSEE HOUSE OF REPRESENTATIVES 15TH REPRESENTATIVE DISTRICT
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

Joe Armstrong DEM
40.00 100.00%
564.00 100.00%
518.00 100.00%
1122.00 100.00%
Cast Votes
40.00 85.11%
564.00 87.44%
518.00 82.48%
1122.00 85.00%
TENNESSEE HOUSE OF REPRESENTATIVES 16TH REPRESENTATIVE DISTRICT
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

No Candidate Filed (W)
0.00 0.00%
0.00 0.00%
0.00 0.00%
0.00 0.00%
Cast Votes
0.00 0.00%
0.00 0.00%
0.00 0.00%
0.00 0.00%
TENNESSEE HOUSE OF REPRESENTATIVES 18TH REPRESENTATIVE DISTRICT
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

Brandi Price DEM
27.00 100.00%
530.00 100.00%
330.00 100.00%
887.00 100.00%
Cast Votes
27.00 93.10%
530.00 89.68%
330.00 90.66%
887.00 90.14%
TENNESSEE HOUSE OF REPRESENTATIVES 19TH REPRESENTATIVE DISTRICT
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

No Candidate Filed (W)
0.00 0.00%
0.00 0.00%
0.00 0.00%
0.00 0.00%
Cast Votes
0.00 0.00%
0.00 0.00%
0.00 0.00%
0.00 0.00%
TENNESSEE HOUSE OF REPRESENTATIVES 89TH REPRESENTATIVE DISTRICT
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

Heather C. Hensley DEM
27.00 100.00%
395.00 100.00%
219.00 100.00%
641.00 100.00%
Cast Votes
27.00 87.10%
395.00 91.44%
219.00 94.40%
641.00 92.23%
STATE EXECUTIVE COMMITTEEWOMAN 5TH SENATORIAL DISTRICT Unexpired Term
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

Catherine Denenberg DEM
25.00 100.00%
243.00 100.00%
196.00 100.00%
464.00 100.00%
Cast Votes
25.00 83.33%
243.00 77.14%
196.00 78.09%
464.00 77.85%
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

Michael Covington
22.00 28.95%
177.00 27.66%
204.00 29.18%
403.00 28.48%
Evelyn Gill
46.00 60.53%
435.00 67.97%
469.00 67.10%
950.00 67.14%
Tyrone LaMar Fine
8.00 10.53%
28.00 4.38%
26.00 3.72%
62.00 4.38%
Cast Votes
76.00 92.68%
640.00 92.35%
699.00 94.33%
1415.00 93.34%
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

Michele Carringer
104.00 70.27%
659.00 53.45%
660.00 47.48%
1423.00 51.35%
Laura K. Kildare
44.00 29.73%
574.00 46.55%
730.00 52.52%
1348.00 48.65%
Cast Votes
148.00 97.37%
1233.00 95.66%
1390.00 98.37%
2771.00 97.09%
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

Hugh Nystrom
105.00 75.00%
1521.00 59.07%
967.00 54.26%
2593.00 57.66%
Marleen Kay Davis
35.00 25.00%
1054.00 40.93%
815.00 45.74%
1904.00 42.34%
Cast Votes
140.00 98.59%
2575.00 96.91%
1782.00 98.62%
4497.00 97.63%
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

John Schoonmaker
62.00 74.70%
1976.00 77.46%
616.00 71.46%
2654.00 75.92%
Sheri Ridgeway
21.00 25.30%
575.00 22.54%
246.00 28.54%
842.00 24.08%
Cast Votes
83.00 96.51%
2551.00 92.93%
862.00 93.70%
3496.00 93.20%
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 6
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

Brad Anders
72.00 67.92%
818.00 66.72%
406.00 64.04%
1296.00 65.92%
Donna G. Lucas
34.00 32.08%
408.00 33.28%
228.00 35.96%
670.00 34.08%
Cast Votes
106.00 96.36%
1226.00 95.11%
634.00 96.65%
1966.00 95.67%
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 8
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

Dave Wright
53.00 80.30%
603.00 79.13%
484.00 79.87%
1140.00 79.50%
Donald M. Wiser
13.00 19.70%
159.00 20.87%
122.00 20.13%
294.00 20.50%
Cast Votes
66.00 95.65%
762.00 92.59%
606.00 94.69%
1434.00 93.60%
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 9
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

Carson Dailey
42.00 79.25%
460.00 59.43%
451.00 56.66%
953.00 58.72%
James "Brandon" Hamilton
7.00 13.21%
263.00 33.98%
288.00 36.18%
558.00 34.38%
Tom Pierce
4.00 7.55%
51.00 6.59%
57.00 7.16%
112.00 6.90%
Cast Votes
53.00 94.64%
774.00 96.39%
796.00 98.39%
1623.00 97.30%
ASSESSOR OF PROPERTY
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

John Whitehead
678.00 100.00%
8992.00 100.00%
5613.00 100.00%
15283.00 100.00%
Cast Votes
678.00 76.52%
8992.00 72.39%
5613.00 68.74%
15283.00 71.17%
COUNTY LAW DIRECTOR
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

Richard "Bud" Armstrong
644.00 100.00%
8736.00 100.00%
5319.00 100.00%
14699.00 100.00%
Cast Votes
644.00 72.69%
8736.00 70.33%
5319.00 65.14%
14699.00 68.45%
BOARD OF EDUCATION DISTRICT 2
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

Jennifer Owen
129.00 100.00%
1017.00 100.00%
1094.00 100.00%
2240.00 100.00%
Cast Votes
129.00 84.87%
1017.00 78.90%
1094.00 77.42%
2240.00 78.49%
BOARD OF EDUCATION DISTRICT 3
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

Tony Norman
84.00 100.00%
1088.00 100.00%
598.00 100.00%
1770.00 100.00%
Cast Votes
84.00 84.00%
1088.00 80.18%
598.00 79.63%
1770.00 80.16%
BOARD OF EDUCATION DISTRICT 5
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

Susan Horn
37.00 46.25%
1638.00 61.88%
533.00 60.16%
2208.00 61.11%
Reuben "Buddy" Pelot
43.00 53.75%
1009.00 38.12%
353.00 39.84%
1405.00 38.89%
Cast Votes
80.00 93.02%
2647.00 96.43%
886.00 96.30%
3613.00 96.32%
BOARD OF EDUCATION DISTRICT 8
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

Michael M. (Mike) McMillan
56.00 100.00%
691.00 100.00%
537.00 100.00%
1284.00 100.00%
Cast Votes
56.00 81.16%
691.00 83.96%
537.00 83.91%
1284.00 83.81%
ALDERMAN WARD 1
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

Richard A. Cataldi
6.00 40.00%
359.00 41.74%
72.00 30.90%
437.00 39.44%
Louise Povlin
9.00 60.00%
501.00 58.26%
161.00 69.10%
671.00 60.56%
Cast Votes
15.00 88.24%
860.00 93.99%
233.00 94.33%
1108.00 93.98%
ALDERMAN WARD 2
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

Ron Williams
22.00 100.00%
526.00 100.00%
163.00 100.00%
711.00 100.00%
Cast Votes
22.00 91.67%
526.00 82.97%
163.00 82.74%
711.00 83.16%
Supreme Court-Jeffrey S. Bivins
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

Retain
556.00 81.76%
7958.00 80.05%
5004.00 77.82%
13518.00 79.28%
Replace
124.00 18.24%
1983.00 19.95%
1426.00 22.18%
3533.00 20.72%
Cast Votes
680.00 76.75%
9941.00 80.03%
6430.00 78.74%
17051.00 79.41%
Supreme Court-Holly Kirby
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

Retain
560.00 81.99%
7910.00 80.16%
5072.00 79.05%
13542.00 79.81%
Replace
123.00 18.01%
1958.00 19.84%
1344.00 20.95%
3425.00 20.19%
Cast Votes
683.00 77.09%
9868.00 79.45%
6416.00 78.57%
16967.00 79.02%
Supreme Court-Roger A. Page
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

Retain
554.00 82.07%
7826.00 79.63%
4948.00 77.93%
13328.00 79.09%
Replace
121.00 17.93%
2002.00 20.37%
1401.00 22.07%
3524.00 20.91%
Cast Votes
675.00 76.19%
9828.00 79.12%
6349.00 77.75%
16852.00 78.48%
Court of Appeals, Western Division-Kenny Armstrong
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

Retain
538.00 80.90%
7829.00 79.80%
4897.00 77.69%
13264.00 79.05%
Replace
127.00 19.10%
1982.00 20.20%
1406.00 22.31%
3515.00 20.95%
Cast Votes
665.00 75.06%
9811.00 78.99%
6303.00 77.19%
16779.00 78.14%
Court of Appeals, Western Division-Brandon O. Gibson
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

Retain
541.00 82.09%
7684.00 80.08%
4840.00 78.08%
13065.00 79.40%
Replace
118.00 17.91%
1912.00 19.92%
1359.00 21.92%
3389.00 20.60%
Cast Votes
659.00 74.38%
9596.00 77.26%
6199.00 75.91%
16454.00 76.63%
Court of Appeals, Western Division-Arnold B. Goldin
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

Retain
536.00 81.09%
7650.00 79.49%
4810.00 77.47%
12996.00 78.79%
Replace
125.00 18.91%
1974.00 20.51%
1399.00 22.53%
3498.00 21.21%
Cast Votes
661.00 74.60%
9624.00 77.48%
6209.00 76.03%
16494.00 76.81%
Court of Criminal Appeals, Eastern Division-Robert H. Montgomery, Jr.
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

Retain
570.00 82.25%
7846.00 80.39%
4918.00 78.42%
13334.00 79.73%
Replace
123.00 17.75%
1914.00 19.61%
1353.00 21.58%
3390.00 20.27%
Cast Votes
693.00 78.22%
9760.00 78.58%
6271.00 76.79%
16724.00 77.88%
Court of Criminal Appeals, Middle Division-Timothy L. Easter
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

Retain
539.00 81.17%
7747.00 79.91%
4851.00 77.87%
13137.00 79.19%
Replace
125.00 18.83%
1948.00 20.09%
1379.00 22.13%
3452.00 20.81%
Cast Votes
664.00 74.94%
9695.00 78.05%
6230.00 76.29%
16589.00 77.26%
Court of Criminal Appeals, Middle Division-Robert L. Holloway, Jr.
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

Retain
540.00 81.20%
7786.00 80.39%
4878.00 78.32%
13204.00 79.65%
Replace
125.00 18.80%
1899.00 19.61%
1350.00 21.68%
3374.00 20.35%
Cast Votes
665.00 75.06%
9685.00 77.97%
6228.00 76.27%
16578.00 77.20%
Court of Criminal Appeals, Western Division-J. Ross Dyer
Candidate
Absentee
Early
Election
Total

Retain
535.00 79.97%
7763.00 79.87%
4852.00 77.79%
13150.00 79.10%
Replace
134.00 20.03%
1956.00 20.13%
1385.00 22.21%
3475.00 20.90%
Cast Votes
669.00 75.51%
9719.00 78.25%
6237.00 76.38%
16625.00 77.42%
Precincts Reporting 87 of 87 = 100.00%

E-Government
A service brought to you by
Knox County Information Technologies
E-Government Team